Сторінка безпеки

Безпека життєдіяльності дошкільників

Профілактика дитячого травматизму

З появою на світ маленької людини перед її батьками постають різноманітні і складні завдання, зокрема найголовніше, - щоб дитина росла здоровою. Але травми у дітей, на жаль, трапляються досить часто.

Найчастіше це побутовий травматизм. Йдеться про ушкодження, які діти отримали вдома, у дворі чи в саду. Вони бувають різні. Найнебезпечніші - опіки полум'ям, хімічними речовинами і падіння з висоти. До побутового травматизму найчастіше призводить недостатній догляд за дітьми з боку батьків. Залишені у доступному для малят місці голки, цвяхи, леза бритв можуть стати причиною травми, а іноді - і смерті. Це стосується і газових плит, оголених проводів електромережі, відчинених вікон, сходів... За свою необачність батьки іноді дуже дорого розплачуються.

Дошкільнята намагаються позбутися нагляду дорослих, охоче граються на повір'ї зі своїми ровесниками. Тому необладнані дитячі майданчики, захаращені двори, відкриті люки, канави, несправні ліфти, поруччя сходів, несправні велосипеди не огороджені ділянки, де проводяться ремонті роботи теж дуже небезпечні. Часто діти падають з висоти: балконів, драбин, дерев, що теж призводить до тяжких травм.

Діти різного віку інколи торкаються неізольованих проводів, оголених контактів електропроводів, вставляють у розетки шпильки, цвяхи і нерідко отримують опіки та ушкодження тканин тіла електричним струмом. Таким чином, очевидно, що єдиним винуватцем усіх пошкоджень у немовляти є недбалість або неуважність дорослих.

Для того щоб уберегти дітей від опікових травм, дорослі повинні дотримуватися наступних правил безпеки:

- суворо стежити за тим, щоб під час прийому гарячої рідкої їжі діти не перекидали на себе чашки, тарілки і т.п.;

- з підвищеною увагою і обережністю переносити посуд з гарячою рідиною в місцях квартири (або дитячих установ), де раптово можуть з'явитися діти;

- не дозволяти дітям перебувати поруч під час приготування їжі, миття посуду, прання білизни, прасування;

- ховати в недоступних місцях сірники, запальнички;

- зберігати їдкі кислоти, луги та інші отруйні речовини в місцях, недоступних для дітей;

- не допускати дітей близько до топлення печі і напруженим предметів (електроплитці, праски, чайнику та ін);

- при купанні дітей дорослим не можна ні на хвилину відлучатися.

Принципи запобігання травматизму побутового різні, але головним з них є постійна турбота старших про безпеку дітей. Дорослі повинні виховувати в дітях обачливість і обережність. Особливо при поводженні з вогнем і небезпечними приладами. Не можна залякувати дитину, правильніше час-від-часу розповідати про різні нещасні випадки. З малятами треба бути постійно на сторожі, усувати з їхнього шляху небезпечні предмети, старшим дітям треба пояснювати небезпеку, яку таять в собі необдумані вчинки, доводити помилковість сумнівних уявлень про героїзм.

Допоможуть батькам у цьому вдало підібрана література, кінофільми, телепередачі.

Найтяжчими і з найбільшим процентом смертності є автодорожні травми. І знову ж таки, головними їх причинами є бездоглядність дітей на вулиці, незнання правил вуличного руху... Більшу частину свого часу дитина проводить у товаристві батьків та дорослих. Якщо дитина бачить, як дорослі порушують правила вуличного руху, вона бере приклад з них. Природно, що приклади поведінки на вулиці він бере, перш за все, зі своїх рідних.

Батьки! Життя та здоров'я дитини у ваших руках! Щодня нагадуючи дитині елементарні правила безпеки, ви застерігаєте його від можливих травм.

Спортивний травматизм Фізкультура і спорт є могутнім засобом зміцнення організму і фізичного розвитку дітей, але це тільки при вмілому і правильно організованому занятті спортом. Але, на превеликий жаль, дитячих спортивних закладів поки що недостатня кількість і до того ж не всі батьки розуміють їх користь, вважаючи що дитина може займатися спортом і без інструктора . Тому багато дітей грають у різні рухливі ігри, їздять на велосипедах без старших досвідчених товаришів. Або обирають місця, не зовсім придатні для ігор, а часто і небезпечні: річки, захаращені двори, пустища тощо. Тому батьки повинні якомога раніше залучати дитину до занять у спортивних товариствах, на стадіонах. Цим вони не тільки загартують дитину, а й вбережуть від страшної небезпеки.

Серед смертності від травматизму утоплення займає одне з перших місць. Це може статися як влітку, так і взимку. Головною причиною утоплення є невміння плавати, незнання особливостей водойм, при стрибках у воду велику небезпеку приносять підводні скелі, каміння. Взимку діти тонуть, провалюючись під лід при катанні на ковзанах, або переходячи через водоймища.

Головну роль у запобіганні нещасних випадків на воді відіграють товариства рятування на воді та інші громадські організації. Вони відповідають за те, щоб для купання дітей були відведені спеціально огороджені місця, але навіть у таких місцях діти повинні бути під пильним контролем. Всі небезпечні місця для купання повинні бути огороджені і встановлені попереджувальні знаки. Взимку дороги, придатні для переїзду через річку, чи озеро, теж повинні позначатися.

Дорослі зобов'язані категорично забороняти дітям кататися на ковзанах, санках по тонкій кризі. Найкраще покататися на ковзанах в спеціально обладнаних місцях чи майданчиках.

Санки, лижі, ковзани - найулюбленіші речі в користуванні дітей взимку. На жаль, саме вони стають причиною багатьох травм. Ні, це зовсім не означає, що не потрібно кататися на санках, ковзанах, подорожувати на лижах.

Коли вибирається місце для забав, як правило, шукають пагорб чи схил, з якого будуть спускатися на санках чи лижах. Потрібно пам'ятати, що це місце обов'язково повинно бути далеко від дороги. Це піддає смертельному ризику не тільки ваше життя і здоров'я, а й безпеку оточуючих. Взимку дорога слизька і не завжди водій транспортного засобу зможе зупинити його в потрібний момент. Діти повинні пам'ятати, що під час забав та ігор не потрібно виконувати різні трюки. Дуже часто, катаючись, вони люблять похизуватися перед друзями різними способами катання. Тут фантазія спрацьовує дивовижно: це і катання із зав'язаними очима, і повернувшись спиною, і на одній нозі і т.д. Потрібно пам'ятати, що катаючись, діти повинні передбачити, що з закритими очима можна зіштовхнутись із сусідом, деревом; повернувшись спиною, дитина також не буде бачити куди їде, і не зможе керувати санками чи лижами, своєчасно і адекватно зреагувати на небезпеку. Небезпечно прив'язувати санки одні до одних. Саме це є причиною того, що перевернувшись одні санки потягнуть за собою інші. Особливо небезпечно прив'язуватись (чіплятися) на ходу до транспортних засобів.

Основне, що повинні запам'ятати діти, це те, що катання на лижах, санках, ковзанах має стати веселою розвагою, а не нести небезпеку (шкоду) вашому здоров'ю.

Основне правило для батьків: дитина повинна відчувати любов та увагу оточуючих, бути під пильним (але не набридливим) контролем!

ПРОФІЛАКТИКА ІНФЕКЦІЙНИХ ТА КИШКОВИХ ЗАХВОРЮВАНЬ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ

Шановні батьки!

Щоб захистити дитину від отруєнь, кишкових та інфекційних хвороб необхідно дотримуватись наступних санітарно-гігієнічних правил:

- утримувати дитину в чистоті, до дитячого садка приводити в охайному одязі, мати запасну білизну;

- мити руки після повернення додому з вулиці, після туалету, перед їжею;

- овочі та фрукти мити під проточною водою та ошпарювати кропом;

- пити тільки переварену або бутильовану воду;

- у жодному випадку не годувати дитину грибами, сушеною чи в'яленою рибою, а також м'ясними, рибними та молочними стравами, які зберігалися неналежним чином або мають прострочений термін вживання;

- не годувати дитину на вулиці (навіть фруктами чи цукерками);

- не годувати дитину продуктами, що придбані у вуличних торгівців;

- під час поширення інфекцій якомога рідше перебувати з дитиною в публічних місцях;

- уникати контакту з людьми з підозрою на інфекційні захворювання;

- при підозрі на захворювання негайно викликати лікаря та сповістити медичну сестру дошкільного закладу;

- не займатися самолікуванням.

Шановні батьки, радимо своєчасно проводити профілактичні щеплення від дитячих інфекцій.

Швидка медична допомога - «103».

ПОПЕРЕДЖЕННЯ ДОРОЖНЬО-ТРАНСПОРТНОГО ТРАВМАТИЗМУ СЕРЕД ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ

Швидке збільшення інтенсивності руху висуває серйозне завдання - забезпечення безпеки руху пішоходів.

У попередженні дорожньо-транспортного травматизму важливу роль відіграє робота дорослих з роз'яснення дошкільникам правил дорожнього руху і прищеплення навичок дисциплінованості на вулицях і дорогах. Щоб не допустити лиха на дорозі, вам необхідно:

- не подавати дітям негативного прикладу, порушуючи правила дорожнього руху;

- не чіплятися на підніжку транспорту і не стрибати на ходу, щоб своїм прикладом не заохотити дітей;

- вчити переходити вулицю на зелене світло світлофора, користуватись підземним переходом;

- на власному прикладі вчити користуватись нерегульованим пішохідним переходом;

- при перетині вулиці нерегульованим пішохідним переходом радити дітям йти в загальній масі пішоходів, бо дитина сама ще не завжди здатна оцінити дорожню ситуацію;

- не дозволяти дітям з'являтися зненацька перед транспортними засобами;

- вчити дітей правильно обходити транспорт на зупинках (автомобіль та автобус - позаду);

- не дозволяти дітям самостійно користуватися громадським транспортом;

- не допускати ігор дітей на проїжджій частині дороги;

- не дозволяти дітям грати з м'ячем, кататися не велосипеді, ковзанах, роликах, лижах, санчатах на проїжджій частині дороги та поблизу від неї.

Телефон виклику міліції - «102».

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ОСОБИСТОЇ БЕЗПЕКИ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ

Життя потребує від наших дітей вміння орієнтуватись і знаходити вихід з непередбачених ситуацій. Чим менше у дитини знань, тим більше небезпеки з боку оточуючого середовища.

Щоб вберегти дитину від біди, треба пам'ятати та дотримуватись наступних правил:

- не залишати дітей дошкільного віку самих, навіть на короткий час;

- вчити дитину користуватися дверним вічком;

- не дозволяти відчиняти двері незнайомим людям, навіть одягненим у міліцейську форму;

- вчити користуватися телефоном для виклику служб 101, 102, 103, 104;

- забороняти підбирати на вулиці незнайомі предмети - вони можуть бути небезпечними;

- забороняти бавитися ріжучими, гострими та вибухонебезпечними предметами;

- не дозволяти користуватися ліфтом без супроводу дорослого родича;

- запобігати формуванню в дитині жорстокого ставлення до тварин;

- не дозволяти дражнити тварин;

- не дозволам вмикати електроприлади за відсутності дорослих;

- не дозволяти виходити на балкон, відчиняти вікна;

- не дозволяти визирати у відчинене вікно;

- вчити дітей звертатися по допомогу до відповідних органів;

- вивчити з дитиною домашню адресу або вкладати в кишені «особисту картку» з даними дитини.

ПОПЕРЕДЖЕННЯ ПОЖЕЖІ ВІД ПУСТОЩІВ ТА НЕОБЕРЕЖНОГО ПОВОДЖЕННЯ З ВОГНЕМ

Щоб не допустити пожежі необхідно виконувати наступні правила пожежної безпеки:

- зберігати сірники в місцях, недоступних дітям;

- не дозволяти дітям розводити багаття;

- не дозволяти самостійно вмикати електронагрівальні прилади;

- не дозволяти користуватися газовими приладами;

- не допускати перегляд телепередач, користування комп'ютером за відсутності дорослих;

- не залишати малолітніх дітей без нагляду;

- не вмикати електроприлади з пошкодженим дротом чи струмоприймачем;

- не нагрівати лаки та фарби на відкритому вогні;

- не заставляти шляхи евакуації (лоджії, балкони, коридори);

- не зберігати, у доступних для дітей місцях, легкозаймисті речовини (бензин, мастила, ацетон);

- не сушити речі над газовою плитою;

- не користуватися саморобними ялинковими гірляндами;

- не влаштовувати піротехнічні заходи з балкону та поряд з будівлею;

- не палити в ліжку.

При виникненні пожежі негайно викликайте пожежну охорону за телефоном «101».

ДІЇ ПІД ЧАС ВИНИКНЕННЯ ПОЖЕЖІ

Щоб зберегти життя своє та ваших близьких, дотримуйтесь послідовності дій під час виникнення пожежі:

- подзвонити до служби порятунку за номером 101;

- викликаючи службу порятунку, чітко називати адресу, поверх, номер квартири та своє прізвище; сповістити, що саме горить;

- негайно евакуювати з приміщення дітей, немічних людей та людей похилого віку;

- при евакуації уникати користування ліфтом, бо є ризик відключення ліфта від електроструму;

- при евакуації з висотного будинку більше шансів мають ті люди, що не біжать вниз крізь дим та вогонь, а шукають порятунку на даху будівлі;

- пересуватися потрібно швидко, але зважати на те, що кисню більше біля підлоги, а тому краще до виходу повзти, закриваючи обличчя вологою тканиною;

- при евакуації заручитися чиєюсь підтримкою, хто вас підстрахує і допоможе, якщо ви знепритомнієте від диму;

- намагатись загасити полум'я засобами первинного пожежогасіння;

- до первинних засобів належить вода, пісок, товста зволожена тканина (ковдра, килим), вогнегасник;

- за можливості м'які предмети вкинути до ванни та залити водою;

- вимкнути електропроводку, щоб уникнути ураження електрострумом;

- не відчиняти вікна, щоб не живити пожежу свіжою притокою кисню;

При виникненні пожежі негайно викликайте пожежну охорону за телефоном «101».

АБЕТКА ДЛЯ БАТЬКІВ ТА ДІТЕЙ

Дорослі піклуються про дітей, люблять, оберігають їх, хочуть, щоб вони виросли здоровими, але, на жаль, виникають ситуації, коли дитина залишається один на один з небезпекою.

Основна група потенційно небезпечних предметів перебуває вдома, і саме там найчастіше, коли дорослі відсутні або поводяться безвідповідально , з дітьми відбуваються нещасні випадки.

Як застерегти дитину від небезпеки:

  • навчіть дитину набирати номери «101» , «102» , «103» , «104», використовуючи іграшковий або справжній телефонний апарат;
  • навчити дитину голосно і виразно називати своє прізвище, ім'я, домашню адресу;
  • розкажіть дитині в доступній формі про електрику, її значення та небезпеку;
  • запропонуйте намалювати знаки біля кожного електроприладу: «Не можна самому торкатися!»; «Обережно!»;
  • разом з дитиною сформулюйте правила користування електроприладами: не чіпати праска, розетку; ніколи не доторкатися до електроприладів мокрими руками;
  • поясніть, що контакти з тваринами на вулиці можуть бути небезпечними. Вуличні кішки і собаки бувають хворі або агресивні. Їх можна і потрібно годувати, але гладити і грати з ними небезпечно.

! Навіть знаходячись вдома ми можемо наражатися на небезпеку, тому слід пам'ятати що:

  • гострі, колючі та ріжучі предмети обов'язково кладуть на свої місця подалі від маленьких дітей;
  • електроприлади можуть вдарити струмом або стати причиною пожежі, не можна вставляти пальці в електророзетки;
  • ліки слід зберігати в місцях , недоступних для дітей;
  • не дозволяйте дітям вдома відкривати вікна і виглядати з них, одним виходити на балкон і там грати;
  • не можна брати сірники , чіпати газову плиту - газ дуже небезпечний;
  • не можна чіпати побутову хімію, пральні порошки , засоби для миття посуду, засоби від тарганів.

Якщо дитина загубилася:

  • розкажіть, до кого можна звернутися за допомогою, якщо дитина загубилася - до міліціонера, продавця магазину, охоронця;
  • якщо дитина забула домашню адресу, він повинен постаратися назвати, які магазини, кінотеатри знаходяться недалеко від будинку, який автобус зупиняється поруч, або будь орієнтир, який допоможе знайти його будинок.

Правила користування громадським транспортом:

  • посадка в громадський транспорт здійснюється лише з посадочної площадки, або узбіччя тротуару;
  • до транспорту слід підходити після повної його зупинки;
  • посадка на громадський транспорт відбувається дисципліновано, в порядку черги;
  • зайшовши в салон, необхідно пройти вперед, не створюючи натовп біля дверей;
  • забороняється висовуватись з вікон;
  • не можна ходити по салону під час руху автотранспорту - це небезпечно;
  • під час руху не можна відволікати водія розмовами і заважати водієві керувати транспортним засобом;
  • не можна відчиняти двері, не дочекавшись зупинки;
  • не можна перешкоджати зачиненню дверей;
  • на зупинках виходять у сторону тротуару чи узбіччя.
  • заборонено їздити на підніжках транспорту або чіплятись за борти машин;
  • дітей слід перевозити лише в сидячому положенні;
  • малюків під час руху транспорту необхідно тримати на руках, або у спеціальних кріслах;
  • проїзд дітей в кузові транспортного автомобіля дозволяється лише тоді, коли кузов обладнаний сидіннями, а заднє сидіння має спинку. У кузові повинно знаходитись не менше двох дорослих. Висадка і посадка здійснюється через правий або задній борт;
  • на мотоциклах дітей перевозять у колясках, з надітим шоломом
  • Посадка і висадка здійснюється лише на праву сторону.

Шановні батьки! Навчайте ваших діти бути уважними та обережними. Дотримуйтесь основних правил безпеки, адже безпека - це головне правило життя

І. Електробезпека

1. Не залишайте дітей з увімкненими електроприладами (праска, телевізор, настільна лампа, електрообігрівач, магнітофон, комп'ютер тощо).

2.Не дозволяти дітям вмикати та вимикати електроприлади.

3.На розетки поставити заглушки.

4.Не вмикати в одну розетку більше, ніж два електроприлади.

5.Не прикрашати новорічну ялинку одночасно електрогірляндами і «дощиком» з фольги: це може призвести до короткого замикання і пожежі.

II. Безпека користування газовими приладами

1. Не залишати дітей наодинці з увімкненими газовими приладами.

2. Не дозволяти дітям доторкатись до газових приладів, вмикати та вимикати їх.

3. Не обігрівати приміщення за допомогою полум'я газової плити: це може призвести до отруєння продуктами згоряння. Найбільш чутливими до отрут є діти.

III. Пожежна безпека

1. Джерела вогню (сірники, запальнички тощо) потрібно зберігати в недоступному для дітей місці.

2. Легкозаймисті речовини (спирт, спиртовмісні рідини, лаки, фарби, розчинники, бензин, олію та ін.) потрібно зберігати в недоступному для дітей місці.

3. Підчас відпочинку на природі не потрібно розпалювати багаття і дозволяти робити це дітям.

4.Не дозволяти дітям користуватись відкритим вогнем.

5. В разі потреби спалювання сміття робити це у період відсутності дітей.

6. Не курити в присутності дітей і не залишати недопалки.

IV. Безпека в побуті

1.Загальні вимоги

1. Навчити дитину безпечним іграм. Не дозволяти проводити ігри, пов'язані із схованками в шафах га інших предметах що закриваються, за занавісками та з пересуванням в темряві.

2. Якщо дитина має окрему кімнату, то всі її речі повинні знаходитись на висоті піднятої руки, щоб виключити потребу діставати щось з стільця чи табуретки. Над ліжком не повинні висіти ніякі предмети.

3. Лампи в електроприладах повинні бути повністю закриті плафонами.

4 Гострі, ріжучі, колючі і крихкі предмети повинні знаходитись в недоступному для дітей місці

5. Особливу увагу потрібно звернути на зберігання ліків. Ліки повинні зберігатися в закритій під ключ шафі.

6. Іграшки не повинні бути небезпечними для дитини (лазерні іграшки, кулькові та водні пістолети) Якщо іграшка розбирається, то складові й частини за розмірами повинні бути такими, що не вміщаються в рот. ніс, вухо. Перевірте іграшки на можливість розбивання (уламки можуть поранити дитину).

7. З сумісними іграми з дітьми не використовуйте петарди.

2. Безпека на кухні

1. Столові прибори для дитини повинні бути такими, що не б'ються.

2. Обідній стіл та стілець повинні бути підібрані у відповідності з ростом дитини.

З Над обіднім столом не повинні висіти по ти ці або окремі предмети кухонного обладнання.

4. Всі спеції, як сипучі так і рідкі, повинні зберігатись в недоступному для дитини місці.

5. Якщо виникла потреба користуватися виделкою чи ножем, то їжу дитині повинні порізати дорослі.

6. Краї тарілок, чашок та склянок не повинні мати тріщин та щербинок.

7. На плиті ручки сковорідок і носик чайника потрібно повернути до стіни.

8. Гарячу їжу потрібно розливати лише на столі, а не переносити тарілки з нею з плити до столу.

9. В присутності дитини бажано користуватися горілками газової плити другого ряду.

10. Якщо дитина не дістає до крана з водою, то вона може користуватись змоченим рушником.

11. Двері кухні з боку коридору повинні закриватись на гачок, розміщений у третій частині зверху.

© 2016 ВЕСЕЛИЙ МАЛЮК. Вокзальна площа 1, Київ, 03031
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати